Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? – przydatne wskazówki

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? - przydatne wskazówki

Jeśli zostaliśmy świeżo upieczonym właścicielem kota bądź dopiero planujemy nim zostać, bardzo ważnym pytaniem które należy sobie zadać już na samym początku jest „jak nauczyć kota korzystania z kuwety”? Nie ważne czy tyczy się to kociaka, dorosłego kota czy dzikiego, nauka robienia do kuwety będzie przebiegała bardzo podobnie. Oczywiście jeśli chcemy nauczyć małego kota korzystania z kuwety będzie to o wiele prostsze, ze względu na to, że kociaki bardzo szybko się uczą. Jednak koty to z natury bardzo czyste zwierzęta, które instynktownie preferują zakopywanie swoich odchodów, więc kuweta wypełniona żwirkiem spełnia ich naturalne wymogi.

Jak nauczyć kota robić do kuwety? – pierwsze kroki

Pierwsza lekcja korzystania z kuwet dla małych kociaków następuje często już przy matce, kiedy młode kopiują jej zachowanie. Jednak w przypadku dzikich kotów, oczywistym jest że nie mają one dostępnej kuwety. Zarówno przy adopcji kotka z hodowli, schroniska czy dzikiego kota z natury ważnym jest pokazanie im nowej toalety już od pierwszego dnia. Należy umieszczać w niej kota po każdym posiłku i dłuższej drzemce oraz w momentach gdy widzimy że kot ewidentnie szuka miejsca do spokojnego załatwienia się. Gdy kot znajduje się już w kuwecie można poruszać trochę żwirkiem naśladując zachowanie kociej mamy. Po wypróżnieniu się we właściwym miejscu ważnym jest aby nagrodzić kotka, na przykład głaskaniem czy smakołykami. Jednak nie wolno karcić kota za załatwienie się poza kuwetą, ponieważ może to spowodować u niego duży stres. Przydatnym trikiem jest zebranie jego odchodów i umieszczenie ich w kuwecie, co będzie dla niego wskazówką w postaci zapachu gdzie powinien on załatwiać swoje potrzeby.

Jak nauczyć dzikiego/dorosłego kota korzystania z kuwety? – dodatkowe wskazówki

W przypadku kotów przyzwyczajonych do załatwiania swoich potrzeb poza kuwetami przyzwyczajenie ich do robienia do kuwet może być to nie lada wyzwaniem. Szczególnie trudnymi przypadkami mogą być dzikie koty, które nigdy nie widziały kuwety na oczy. W ich przypadku należy stosować kroki przedstawione w poprzednim akapicie, ale może się to okazać niewystarczające. Gdy osobniki te upatrzą sobie specjalne miejsce do wypróżniania się poza kuwetą, warto zdecydować się na umieszczenie jej właśnie tam. Jeśli jednak miejsce to bardzo nam nie odpowiada, można zdecydować się użycie specjalnych, nietoksycznych dla zwierząt odstraszaczy do tego przeznaczonych, które skutecznie powinny zniechęcić kota do załatwiania tam swoich potrzeb. Istnieją również przeciwieństwa takich specyfików, które mają za zadanie zachęcić kota do wypróżniania w danym miejscu – można je z powodzeniem stosować w kuwecie.

Niektóre koty z zamiłowaniem wybierają rośliny doniczkowe jako miejsce do załatwiania swoich potrzeb, co może się źle skończyć dla naszych ulubionych roślin. Należy wtedy zabezpieczyć doniczkę na przykład kamieniami, uprzednio sprzątając z niej wszelkie kocie odchody (można je wrzucić do kuwety, tak jak wcześniej było polecane).

Nauka robienia do kuwety – o czym jeszcze należy pamiętać

Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby kuweta była zawsze dostępna dla kota i stała w spokojnym miejscu, wolnym od hałasu i wszelkich rzeczy które mogłyby spowodować u niego stres i niechęć do tego miejsca. Koty potrzebują czuć się bezpiecznie w trakcie korzystania z kuwety. Dużo kocich właścicieli decyduje się na umieszczenie kuwety w łazience, głównie ze względów estetycznych, higienicznych oraz w celu uniknięcia przykrych zapachów (szczególnie przykrym zapachem charakteryzuje się mocz niekastrowanych kocurów). Nie jest to jednak najkorzystniejszy wybór dla kota, ponieważ często zamykamy drzwi od naszych łazienek i coraz częściej to właśnie w łazienkach znajdują się pralki, które mogą odstraszać koty swoim hałasem w trakcie pracy.

Dla osób które zastanawiają się ile kuwet powinni mieć w domu – złota zasada utrzymuje, że ilość kuwet powinna być równa ilości kotów w domu + 1.  Czyli w przypadku gdy posiadamy tylko jednego kota komfort zapewnią mu przynajmniej 2 kuwety. Dodatkowo jeśli posiadamy wielopiętrowy dom, kuweta powinna znajdować się na każdym piętrze.

Przypadku gdy nauczony korzystania z kuwety kot nagle załatwia się poza nią nie należy bagatelizować, ponieważ może oznaczać to duży stres lub nawet problemy zdrowotne u kota, które należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Jaki żwirek wybrać do kuwety?

Istnieje wiele rodzai żwirków dla kotów, dzieli się je ze względu na materiał z jakiego są wykonane, przykładowo wyróżniamy:

  1. Żwirek silikonowy,
  2. Żwirek bentonitowy,
  3. Żwirek sepiolitowy,
  4. Żwirek drewniany,
  5. Żwirek kukurydziany.

Żwirek nie powinien się pylić i najlepiej by było dla właściciela, aby nie przywierał do kocich łapek i sierści, dzięki czemu nie będzie roznoszony po domu. Niektóre żwirki zbrylają się przy kontakcie z wilgocią jak na przykład żwirki bentonitowe, co umożliwia ich łatwiejsze oczyszczanie na bieżąco i wydłuża czas co jaki należy całkowicie wymienić zawartość kuwety. Niektóre żwirki występują w wersji zapachowej lub pochłaniającej zapachy (żwirek drewniany) co pozwala na zamaskowanie nieprzyjemnych odorów i umożliwia ich używanie w otwartych kuwetach, a do zamkniętych można stosować te bezzapachowe wersje. Dodatkowym atutem żwirków naturalnych, takich jak żwirki drewniane i kukurydziane, jest fakt, że są spuszczalne w toalecie. Jednak w wyborze żwirku powinniśmy kierować się przede wszystkim preferencjami naszego kota.

A co w przypadku gdy chcemy wypróbować nowy rodzaj i zadajemy sobie pytanie jak przyzwyczaić kota do nowego żwirku? Istnieje na to parę sposobów. Gdy posiadamy więcej niż jedną kuwetę można nasypać do jednej nowego żwirku, a w reszcie dalej sypać wcześniej używanego. Pozwoli to kotu na zapoznanie się z nowym podłożem i wybór czy preferuje go od starego. Innym sposobem, dającym kotu nieco mniejszy wybór, jest wymieszanie nowego żwirku ze starym, początkowo w równych proporcjach, a następnie stopniowo zwiększając ilość nowego.

Z jakiej kuwety koty korzystają chętniej – zamkniętej czy otwartej?

Każdy kot ma również różne preferencje co do rodzaju kuwety. Istotny jest także rozmiar oraz wysokość kuwety w przypadku tych otwartych, która powinna być na tyle duża żeby kot nie wypróżniał się poza kuwetę i nie rozsypywał zbyt dużej ilości żwirku wokół niej. Kuweta powinna być na tyle duża żeby kot miał możliwość swobodnego poruszania się w niej. Z reguły koty chętniej korzystają z otwartych kuwet. Niektóre mają duże problemy z zaakceptowaniem tych zamkniętych, kiedy inne będą używały ich bez problemu. Właściciele często woleliby by ich kot korzystał z zamkniętego wariantu, ponieważ jest on znacznie bardziej estetyczny i chroni przed brzydkimi zapachami. Często zadawanym pytaniem jest co stanowi w nich problem i jak nauczyć kota korzystać z zamkniętej kuwety? Tak więc, problemem mogą być drzwiczki które muszą być samodzielnie otwierane przez kota przy wejściu i wyjściu z kuwety. Można spróbować przyzwyczajać do nich kota poprzez początkowe przyklejenie ich w taki sposób, aby kot miał swobodne wejście do kuwety, a następnie stopniowe obniżanie ich aby kot musiał się przy wejściu schylać pod nimi bądź unosić je ciałem. Oczywiście sposób ten nie zawsze zadziała i możliwe że pozostaniemy z przymusem wyjęcia drzwiczek i pozostawienia otwartego wejścia do kuwety, szczególnie jeśli kot ma potrzebę obserwacji otoczenia, bo przecież najważniejszy jest komfort naszego kociego przyjaciela.

5/5 - (2 głosy)
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *